Kurbaninizi Bekliyoruz Insallah.. “İnsanlar imtihandan geçirilmeden sadece iman ettik demeleriyle bırakılacaklarını (yani kurtulacaklarını) mı sandılar?” (Ankebut 2)buyurmaktadır Cenabı Hakk. Halilullah, yani Allah’ın Dostu olan İbrahim aleyhisselamın ibr

Cumartesi, 10 Ağustos 2019 13:20 tarihinde oluşturuldu
Gösterim: 181
Pin It
Kurbaninizi Bekliyoruz Insallah..
“İnsanlar imtihandan geçirilmeden sadece iman ettik demeleriyle bırakılacaklarını (yani kurtulacaklarını) mı sandılar?” (Ankebut 2)buyurmaktadır Cenabı Hakk.
Halilullah, yani Allah’ın Dostu olan İbrahim aleyhisselamın ibret dolu hayatı, bir müminin geçirdiği üç imtahan noktasında harikulade bir örnektir.
İbrahim aleyhisselam ateşe atıldığında “Allah ne güzel vekildir” diyerek Rabbine sığındı. İnsanın kıymeti, Rabb’ime yönelen kalbi kadardı.
Mal ile yapılan imtihanda, sayılamayacak kadar sürüsünü, Rabbinin zikrine karşı hibe etti. Malı verenden, mülkü verenden, mal kıskanılır mı ?

Cenabı hak Hazreti İbrahim’i son olarak oğlu İsmail aleyhisselama kurban etmekle imtahan etti. Baba-oğul, emre ilahiye tam bir teslimiyet gösterdiler. Biri oğlunu kurban etmeye diğeri ise babası tarafından kurban edilmeye giderken, Allah’a itaat ve teslimiyetlerini bozmaya çalışan, şeytanı beraberce taşladılar.
Rabb’im salihlerle beraber kılsın. Samimiyet, hidayet ve salih amel nasip etsin. Allah’a emanet olun
Hoca Ahmed Yesevi İlim ve İrfan Vakfı